beydagi

 
  • Narrow screen resolution
  • Wide screen resolution
  • Increase font size
  • Decrease font size
  • Default font size
  • default color
  • dark color
  • red color

Youtube mamurek vidyolari

Anasayfa arrow Tanıtım arrow Köylerimiz
Köylerimiz
Yazar Administrator   
Çarşamba, 03 Ocak 2007

Balikdere


ImageMamurek aşiretinin bir güzel köyüde Balıkderedir. Mamurek’e varınca ilk olarak balıkderenin yolu kıraç mevkisinden sağa ve tepeye doğru ayrılır. Yeşil tepeler ve üzüm bağlarıyla örtülü olan Balıkdere yaklaşık olarak 30 hanelik küçük bir köyümüzdür. Bu yeşillikleri ve Türkiyenin en lezetli üzümlerini burada yaşayan çalışkan insanlarımza borçluyuz. Su sıkıntısını halen çeken halkımız su uğruna toprak kayması sunucu çok can bile vermiştir. Mamurek aşiretinin su koyularının çoğu buradaki halkımızın nasırlı elleriyle meydana gelmiştir.
Balıkdere ismini Kürtçe Nale Balığa diye adlandırılır. Nale = dere ve Balığa = Kovanlar, yani Kovan deresi, buda demektirki Balıkdere değilde, Arıkovanı deresi anlamına gelir.

Balıkderede Pesen ailesi başta olmak üzere; Onay, Akçay ve Sarıtaşini aileleri ikamet ederler.

Elmalı


ImageElmalı Mamurek aşiretinin doğusunda, Tutdağının yamacında yer alan ve üsttarafı palamut, meşe ormanıyla kaplı, güzel bir kayısı bahçeleri denizini ile adeta bir panorama manzarasına sahip olan güzel bir köyümüzdür.
Sulama için bol suya sahip olduğu için ilk Meyve ve sebzeciliği geliştiren köyümüzdür.  Elamlı ismini böylece kazanmıştır.
Elmalı yaklaşık 80 hanedir.

Elmalılı ailelerimiz: Altun, Çakar, Çiftehan, Güven, Kaya, Kaynak, Kesmen, Kınacı, Koç, Kopar, Salpar ve Toprak aileleri dir. Lakab olarak: male Xaçiye, male Hüsena, male Müse ve male Şehid olarak tanımlanırlar.

Mevkileri: Div, zincirci, omköş, tutdağı, çalxan, arde kamma, alkoasa, mezra, bağbaşı, dalav, kuri, cünnüt ve kalem. Malatya Mamurek yolu Elmalı’da son bulur.

Söğüt


ImageCoğrafi olarak Mamurek aşiretinin orta bölümünde yer aldığı için Merkez Söğütköyü olarak adlandırılır. Mamurek ovasının en düz topraklarına yerleşmiş ve yaklaşık 80 haneden uluşan ikinci büyük köyümüzdür. Burada da su sıkıntısının yüksek olması ancak son 80 lı yılların başlarından itibaren bahçeler yetiştirilmiştir. Söğütün en değerli varlığı, Çeşmesidir. Söğüt çeşmesi yürenin en temiz, yazın soğuk ve kışın ılık suyuna sahip olan tek çeşmedir.

Söğütlü aileler: Akdağ, Akgün Bakır, Bakış, Bulut, Çakır, Çeri, Demirci, Eren, Erbek, İnce, Oğuz, Ulaş, Üstgül ve Yolcu.

Mevkileri: Div, kavrekün, nale alıceviya, nale bıe, kalem, cünnüt, kıraç, axkollek, halke, kuri, banna tüe, zincirci..

Tilkidere


ImageMamurek aşiretinin şirin köylerinden, Tilkidere düz ve sulu bir araziye sahiptir. Yeşilliklerle ürtülü olan bu küçük köyümüzde yaklaşık olarak 30 hane yaşar. Bu köyümüz Mamurek’in en güzel özellikreine sahiptir. Çünkü bütün geleneksel ve toplumsal etkinlikerimiz bu köyümüzde gereçekleştirilmiştir. ‘Ocağe male kocık’ Mamurek tanıtım da anlatıldığı gibi Tunceli, Kureşan aşiret dedelerinin Adıyaman ilimiz üzerinden Mamurek’e yerleşip bu köyümüzde dergah kurup erkan sürdürmüşlerdir. Mamurek’liler böylece her Cuma günleri, Bayram günlerinde, Muharem matemlerini bu ocakta kutlamıştır. Bu ocakta alevi ve bektaşi gelenekleri çerçevesinde çok küskünler barışarak kardeşliğini sürdürmüşlerdir. Rivayetlere göre Tunceli Kureşan (Kake Kureş) dedeleri ruhsal, sinirsel ve romatizma gibi rahatsızlıklara deva bulduklarından dolayı bu namı ve ünü tanıyan, duyan birçok insanlar Türkiye’nin çok bölegelerinden gelip bu dergahlarda derdine deva bulmuşlardır.
Bu köyümüzde ocakzade aileri yani Akdağ aileleri başta olmak üzere, Akgül, Onay, Kahraman ve Kuş aileleri yaşar
.

Not: Konuyla ilgili düzenmelerinizi ve önerilerinizi büyük ilgiyle bekliyoruz.

Yorum (0) >>
Yorum yazın

Kayıtlı üye değilsiniz veya giriş yapmalısınız.Yorum sorumluluğu size ait olacaktır.


busy
Son Güncelleme ( Pazar, 24 Şubat 2008 )
 
< Önceki

Click for Malatya, Turkey Forecast

Mamurek

anket

Kasabamızın hangi köyündensiniz
 

www.mamurek.com
beydagi