beydagi

 
  • Narrow screen resolution
  • Wide screen resolution
  • Increase font size
  • Decrease font size
  • Default font size
  • default color
  • dark color
  • red color

Youtube mamurek vidyolari

Anasayfa arrow Tanıtım arrow Mamurek Tarihçe
Mamurek Tarihçe
Yazar Administrator   
Perşembe, 07 Eylül 2000

Mamurek (Mahmut)

ImageMamurek aşireti (yani Mahmut) Malatya’nın 19 km doğusunda ve Beydağı sıradağlarının eteğinde 4 köyden uluşan bir aşirettir. Köyleri; Söğüt, Elmalı, Tilkidere ve Balıkdere dir. Mamurek aşiretinin genişliği (arazizsi) yaklaşik 34 km2. Nufusu 1997 sayımına göre 2037 ve 2000 yılının sayımına göre 2833 üstündedir ve rakımı 1041 m dir.Mamurek (Mahmut), Tunceli Dersim Kureşan’dan gelen Hasan’e Tüjik in oğludur.

Mamure sözcüğü Osmanlıca, İnsan bulunan, bayındır, şenlikli yer, şehir, kasaba anlamına gelir.

Büyüklerimizin anlattıklarına göre 1390 yılında Tunceli Dersimden gelen, Hasene Tüjik babanın 4 oğlundan Mamhmut diğer üç kardeşinin (Alık, Teşık ve Mamsör) peşinden gitmiyerek harabe olmuş (Kürtçe: rek) köyde kalmıştır.  Harabe olan yerde  çok fakir kalan Mamu, rek ekini alarak Mamurek adını almıştır

Diğer anlatımlara görede, Ermeni yerleşim yeri olan bölge yıklımış harabe den sonra mamure edilerek tekrar onarılmış ve verimli toprak haline getirilmiş köy yerleşim yeri.

Mamurek’in ayrıca 3 kardeş aşireti daha vardır bunlar; Alikan, Teşikan ve Mamsör aşiretleridir.

Malatya’ya 19 km kısa bir mesafede olduğu halde ancak 1966 yılında ilkokula kavuşabilmiştir. 1964 den İtibaren 4 köye bir öğretmen gönderilmiştir. Köylerde o zamanlar okul binası olmadığı için öğrenciler, 2 yıl süreyle Hüseyin Bakış’ın ve Hüseyin Oğuz’un evlerinin odalarında ders görüp ve öğretmenleride aynı evlerde konuk edinilmiştir. 1965 yılıda öğrencilerin sayısı artınca ve diğer sınıflar da oluşunca ev odasına sığamıyan öğrencilerinin hallerini gören Hüseyin Oğuz okul olarak bir dam yaptırmıştır ve haha sonra 1966 yılına Abuzer Eren’nin (O dönemin Muhtarı) talep ve dilekçerileri üzerine iki sınıflı ve bir müdür odası olan bir ilkokul binasını ve iki dayreli biröğretmenler lojmanını yaptırmıştır.

Köylerimize 1966 yılında çakıllı yol yapıldı ve taşimacılık kamyonlarla yapıliyordu. Köyümüz 1981 yılında elektriğe ve 1999 yılında içme suyuna kavuşmuştur. Alikan yolu 1970 lı yılarında yapıldı ve halen alsfalt değildir.

Söğüt’ün ve Elmalı’nın yolu 2000 yılında alsfaltlandı.

Taşlık ve susuz arazilere sahip olan Köylüler geçimlerini hayvancılık ve rençberlikle sağlamaktaydılar.

1980 yılında Sayın Ali ve Hasan Kaya nin açmış oldukları su kuyuları ve ilk mazotlu su pumpalarıyla köylüler de faydalanarak arazilerini aynı şekilde suya kavuşturdular. 1970 öncesi gölgesinde dinlene bilmek için bir ağacı bulamayan köylülerimiz 1980 yılından bu yana kaysı bahçeleri başta olmak üzere bir çok bahçe yetiştirdiler ve her taraf ağaçlandırılarak yeşillendi.
Kaysı bahçelerinden elde büyük gelir sağlanarak, köylülerimiz refahına kavuştular daha önemlisi çocuklarını okutabilmektedirler.

Mamurek aşireti 2000 yılına belediyelik olup kasaba olmuştur.

Böylece yeni adı Beydağı kasabası olarak değişti. Belediyemizin hizmetleri sayesinde köylerimiz alsfatlı yoluna, otobüsüne ve içme suyuna kavuşmuştur. Ayrıca Belediye başkanımız Sayın Abuzer Sarıtaş'in, belediye hizmetleri yanısıra, köylülerin diğer sorunlarınada özel olarak yardımcı olmuştur. Kendisine buradan teşekkürlerimi sunuyorum.

Almanya’ dan saygı ve selamlarımla.

© Yük. Müh. Hasan Üstgül


Tel: +90 (0)422 / 397 23 23 (Belediye)
Fax. +90(0)422 / 397 23 24 (Belediye)
E-Mail: Bu posta adresi spam botlara karşı korumalıdır, görebilmek için Javascript açık olmalıdır

 
 
Yorum (0) >>
Yorum yazın

Kayıtlı üye değilsiniz veya giriş yapmalısınız.Yorum sorumluluğu size ait olacaktır.


busy
Son Güncelleme ( Cuma, 11 Eylül 2009 )
 
< Önceki   Sonraki >

Click for Malatya, Turkey Forecast

Mamurek

anket

Kasabamızın hangi köyündensiniz
 

www.mamurek.com
beydagi