beydagi

 
  • Narrow screen resolution
  • Wide screen resolution
  • Increase font size
  • Decrease font size
  • Default font size
  • default color
  • dark color
  • red color
Anasayfa arrow Bilgilendirme arrow Sularımızın kuruması
Sularımızın kuruması
Yazar Administrator   
Pazartesi, 10 Aralık 2007

artezyenDeğerli canlar;

Mamurek arazisi geniş ve çoğunlukla düz bir arazidir. Ve etrafi daglarla cevrilmistir. Araziini bazi yerlerinde çesme va yeraltı kaynakları taa eskiden beri vardır. Fakat bu köy arazisi içinde bulunan ceşmelerin suları gitikçe azalmaktadir ve hatta bazı çeşmeler tamamen kurumuştur.

Ceşme sularının azalması ve bazılarının kuruduğunu görünce bunun nedenini tam araştırmadan hemen insanlarımız birilerini suçlarlar ve sebep olarak da birilerini gösterirler.Ondan sunra başlar dedikodular. Taşlamalar ve kavgalar. Sunuç olarak mahkemeler. Avukatlar ve bir sürü masraflar. Değerli canlar ve sevgili Mamurekliler gelin önce bir durun. Sakin olun, birbirinizi yemeden senlik benlik kavgası etmeyin lütfen.Önce olaya bilimsel bakalm.

Evet hepimiz bazen soğuk su içmek için dağlara çıkarız, bakarıızki nekadar soğuk ve tertemiz sular vardır burada ziyafetlerle suları içeriz. Fakat düşünmeyiz bu su nasıl bu dağbaşında akar. Halbuki bu dağın arkası yine dere veya vadidir. Halla halla bu su nasıl buaradan akar?.Bir bir yamaçtan veya bir tepeden su bırkaktığımız zaman su fizik kanunlarına göre yukardan aşağı akar ve hiç birzaman kendiliğnden yukarı doğru akmaz.Bir köy çesmesinin suyunun azaldığında diyoruzki ya işte çeşmenin üst tarafında kuyu vuruldu veya çeşme eşilde de ondan sular azaldı. Hiç alakası yok tam tersine çeşmenin alt tarafında vurulan kuyular çeşmeyi kurutur, üst taraftakiler değil. Bunuda anlamak çok zor olmamalı. Bizim arazilerdeki sular da aşağıdan dağa dogru akar. Neden? Çünkü bizim topraklar katman katmandır yumuşak katmanlar. Sert katmanlar ve su geçirmiyen killi katmanlar. Dağlardan eriyen kar suları ve yağmur suları toprak altına sözülür, toprak ve yer katmalarının baskısıyla bu sular yeraltında sıkıştırılır ve bu basınçtan dolayı su yeraltındaki bazı açıklılardan ve mağara boşluklarından yerealtı damarlardan sıkıştırılarak dağların tepeine kadar bu basınç çıkar ve bakarsın dağın tepesinde su çıkar ve soğuk sulu çeşmeler meydana gelir. Bunun cevabı işte budur. Örnek olarak bir kaba su koyalım ve diğer bir kabla da bu suyu sıkıştıralım. Bu olayda görürüzkü su kabın kenarından akarak boş kabın içine doğru akmaya başlar. Fakat biz bu boş kabın herhangi bir yerini delecek olursak suyun bu üst kaba girdiğini görürüz. ışte bizim topraklarda bu kaba benzer. Eğer yeterince derinliğe inip tam zemin suyuna ulaşırsak inanki bu sular pompa gerektirmeksizin kendiğinde çıkar.Bu yüzden söğütdeki çeşme ve tilki derdeki çeşme üste vurulan kuyulardan değil, aşağı bölgelerde vurululan kuyu ve sundaj lardan zarar görür. Burada kimse kimseyi suçlamasın. Yapılacak tek şey. Sulama barajlarının yapılması için herkes elindeki imkanları birleştirip beraberce baraj projesini geliştirmek lazım. Bir birimizi yemekle ne sular çoğalır nede birine fayda olur. Gelin avukatlara ve hakimlere çoluk çocuğumuzun ekmeğini boş yere harcamayalım. Bir araya gelip konuşalım ve çareyi berberce bulalım. Hem nasıl olurki. Diğelim mahkemeye verdik, birilerimiz kazandı diğerleri kaybetti ve bizim suyumuz var diyelim. Fakat ya diğeri ne yapsın ne hali varsa görsünmü diğeceğiz. Komşumuzun zararı bizim zararımız. Hangi mamurekli zarar ederse bizim hepimizin zararı. Bu yanlış sevdalardan vazgeçip uymiyalım çıkarcı insanlara. Emekleri kurutmayalım, kurutmak kolay yaşatmak zor olur.Ben 35 yıldan beri yurtdışındayım. Fakat memleketim benim en iyi dostumdur. Hangi lakaptan olursam olayım ben Mamurekli yim.  Hepiniz de Mamurek lisiniz. Dostça yaşamak varken bunlara ne gerek var?.

Ayrıca mamurekli jeoliji mühendislere sesleniyorum. Lütfen sizde bu olaylara seyici kalmayın. Halkı bilinçlerndirin. Mamurekli okumuş insanlarımız maşallah çoktur. Gelin okumuş insanların sözünü dinleyin. Herkes kendi meslek dalında eğitim görmüş ve saçlarını dökmüştür. Evet canlar buşuna övünmeğin. Önce güvenin sonra övünün. 

Saygılarımla

Hasan Üstgül

Son Güncelleme ( Pazartesi, 10 Aralık 2007 )
 
< Önceki

www.mamurek.com
beydagi