beydagi

 
  • Narrow screen resolution
  • Wide screen resolution
  • Increase font size
  • Decrease font size
  • Default font size
  • default color
  • dark color
  • red color
Anasayfa arrow Haberler
Haberler
'Neden Alevi demiyorum'
Yazar Administrator   
Salı, 28 Aralık 2010

kilicdarodlu2.jpgCHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, başta sanatçı Sabahat Akkiraz olmak üzere, “Alevilerin sorunlarına değinmiyor, Alevi sözcüğünü kullanmıyor” eleştirilerini yanıtladı.

Böyle bir lüksümüz yok. Herkesle ilgileniyoruz. Etnik kimlik ve inanç üzerinden siyaset yapmamaya kararlıyım. Önemli olan aydınların, ilgili kesimlerin ortak tepki vermesidir” diyen Kılıçdaroğlu, Alevilik ve yeni MYK ile ilgili şunları söyledi:

İktidar savunamıyor

“Hem 31 yıl önce, hem de geçen hafta Kahramanmaraş’ta yaşananları kim savunabilir ki, iktidar bile savunamıyor. Pek çok yerde yaşanan acı tablolar var. Bunları tümünü de kim savunabilir ki? Ancak önemli olan siyasilerden daha çok, toplumun ortak paydalarını oluşturacak aydınların ve ilgili kesimlerin ortak tepki vermelerini sağlamaktır. Çünkü bunlar birer insanlık sorunu, Türkiye’nin sorunu. Böyle olmalı ki kimse acılara, dramlara tarafmış gibi görünmesin. Ortak tepki verip bir daha böylesi dramların yaşanmaması sağlanmalı.

Dengeli ve kendi içinde tutarlı bir MYK listesi yapmaya çalıştım. Önümüzdeki 6 ayda seçim ve hukuk alanında önemli işlerimiz var. Sandıklara hakimiyet, itirazlar, görevlilerin bilgilendirilmesi gibi. Süheyl Batum Hoca’yı bu nedenle genel başkan yardımcılığına aldım. Burada bazılarının gördüğünün aksine Süheyl Hoca partinin en önemli görevlerinden birine getirildi. Malum tüzük değişikliği sonrası Genel Sekreterliğin görev alanı eskisine göre daha sınırlı. Oraya da daha önce genel sekreter yardımcılığı yapmış Bihlun Tamaylıgil arkadaşımızı uygun gördük. Tecrübelerini katacağına inanıyorum. Şimdi, bu arkadaşlarımızın yardımcıları seçilecek, onlar da kendi alanında uzman isimlerden oluşacak. Bu şekilde verimin artacağını düşünüyorum.

İş dünyası ve sendika

Sivil toplum örgütleriyle ilişkiyi ikiye ayırdım. Sendikacı kökenli arkadaşımız İzzet Çetin yine sendikalarla ilgilenecek. Ancak işveren örgütleri ve meslek odalarıyla da işdünyasından gelen Umut Oran arkadaşımız ilgilenecek.

Parti Meclisi toplantısında aile sigortasını da konuştuk. Hiç boşuna bağırmasınlar, kaynak var. Hükümet bu kaynağı kullanıyor. Ama yanlış kullandığı için geniş kesimlere ulaşmıyor. Biz daha etkin kullanarak, tek çatı organizasyonuyla daha çok sayıda yoksul vatandaşımıza ulaşacağız. Hem de o vatandaşlarımız, hesaplarına yatan parayı kendi öncelikleri doğrultusunda harcayacak, yardım paketleri ile yetinmeyecek. Siz hükümetin bu konuda bağırmasına bakmayın. Zaten şimdiden bizim söylediğimiz yönde harekete geçmişler.”

Hürriyet - 27.12.2010

 
Ak Parti'nin turnusol kâğıdı
Yazar Administrator   
Cumartesi, 25 Aralık 2010

akpnintorunsal.jpgDilek KURBAN / Radikal

Gelinen yer 'Alevilik bir inanç değildir' yönündeki bildik tavır.

Yedi çalıştay, Ak Parti’nin Alevilerin ne istediğini anlamasına yetmemiş anlaşılan. Alevilerin sorunlarını çözmek için özel olarak görevlendirilmiş bir bakanın bunca mesaisinin ardından dönüp dolaşıp gelinen yer, “Alevilik bir inanç değildir” yönündeki bildik Sünni muhafazakâr tavır.

Bir dernek, sadece cemevi yapmayı amaçladığı için, kapatılmaya çalışılıyor. Dernekler Kanunu’nda böylesi bir amacı veya faaliyeti engelleyen bir hüküm olmamasına rağmen. Bir savcının, sadece İçişleri Bakanlığı talep ettiği için açtığı kapatma davası mahkemece kabul ediliyor. Kapatmaya dayanak teşkil edecek bir yasa bulunmamasına rağmen.

Aynı partinin bakanı

Hükümetin Savunma Bakanı, bir cemevi yaptırma derneğinin açılışında kurdele kesmişken, aynı hükümetin İçişleri Bakanlığı başka bir cemevi yaptırma derneğini kapattırmaya çalışıyor. Ak Parti’nin kendisi daha geçen sene bir savcının açtığı kapatma davasından kıl payı kurtulmuşken, aynı partinin bir bakanı küçük bir derneğin peşine düşüp savcıdan kapatma kararı isteyebiliyor.

Kendi çıkardığı Dernekler Kanunu’ndan medet bulamayan İçişleri Bakanlığı, cemevlerinin ibadethane olup olmadığı konusunda Diyanet’e danışıyor. Ak Parti kökenli cumhurbaşkanının daha geçen yaz Dersim’deki bir cemevinde yapılan ibadete katılmasına rağmen. Alevilerin yedi çalıştay boyunca Faruk Çelik’e cemevlerinin ibadethane olduğunu anlatmalarına rağmen.

Bu kapatma davası, Türkiye’nin hukuk devleti, demokrasi ve laikliğin neresinde olduğunu gösteriyor. Ak Parti’nin yargıya karşı yürüttüğü demokrasi mücadelesinin de çapını.

Radikal - 24.12.2010

 

 
AABK Genel Başkanı Turgut Öker, serbest bırakıldı
Yazar Administrator   
Cumartesi, 18 Aralık 2010
turgutoker.jpg

Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu Genel Başkanı Turgut Öker, dün akşam saat 20: 30'da Atatürk Havalimanı'nda gözaltına alınınmasının ardından, bugün Sarıyer Nöbetçi Savcılığı tarfından ifadesi alındı.
 
Öker, savcılıkta alınan ifadesinin ardından serbest bırakıldı ve kendisi hakkında çıkarılan yurtdışına çıkış yasağının kaldırıldığı bildirildi.
 
Öker, serbest bırakılmasının ardından bir açıklama yaparak; gözaltı süresince kendisine büyük destek veren tüm kişi ve kurumlara teşekkür etti. Öker, yaptığı açıklamanın ardından 19 Aralık'ta yapılacak Maraş Mitingi'ne katılmak üzere Maraş'a doğru yola çıktı

 

18 Aralik 2010

MARAS KATLIAMI>>>>>

Son Güncelleme ( Cumartesi, 18 Aralık 2010 )
 
AABF Genel Başkanı Turgut Öker gözaltına alındı
Yazar Administrator   
Cumartesi, 18 Aralık 2010

aafb-baskani.jpg

Turgut Öker gözaltına alındı

ENVER ALAS / İSTANBUL, (DHA)

Maraş olaylarının yıldönümü için için Türkiye'ye gelen Turgut Öker, İstanbul Atatürk Havalimanı'nda gözaltına alındı. Öker, sabah saatlerinde Sarıyer Adliyesi'ne sevkedilecek.

Maraş olaylarının 32'inci yıldönümünde düzenlenen anma etkinlikleri için Türkiye'ye gelen Avrupa Alevi Birlikleri Federasyonu (AABF) Genel Başkanı Turgut Öker, İstanbul Atatürk Havalimanı'nda gözaltına alındı. Köln'den gelip dün akşam saat 20.30 sıralarında yurda giriş yaptığı sırada gözaltına alınan Turgut Öker'in, hakkında bir yakalama kararı bulunduğu ve bu nedenle gözaltına alındığı öğrenildi. Atatürk Havalimanı Emniyet Şube Müdürlüğü'ne bağlı Havalimanı Polis Merkezi'nde tutulan Öker'in, işlemlerinin tamamlanmasının ardından sabah Sarıyer Adliyesi'ne sevk edileceği belirtildi. 

Son Güncelleme ( Cumartesi, 18 Aralık 2010 )
Devamını oku...
 
Matem 2010
Yazar Administrator   
Pazar, 05 Aralık 2010

oruc2010.jpgİLGİLENEN DOSTLARIMIZA DUYURULUR;
Alevi inanc’ının önemli günlerin’den olan Muhar...rem Matem orucu 07.12.2010 Tarihinde başlayacak, 19.12.2010 günü Aşure çorbasıyla tamamlanacaktır.

14 Asırdan günümüze intikal eden ve nice asırlar dilden dile sürecek olan Hz. Hüseyin'in haklı davası yolunda, uğradığı barbarca katliamın unutulması Ehli-Beyt bendesi olan toplum tarafında elbetteki mümkün değildir. İmam Hüseyin'in Muharrem ayı içersinde şehit edilmesinden dolayı, onun sevgisini taşıyan ve yolun piri olarak gören Alevi toplumu Muharrem ayında, mateme bürünür, Kerbela katliamında İmam Zeynel Abidin'in sağ olarak kurtulup Ehli-Beytin soyunun devamına vesile olmasının, on iki İmamların kutsallığıyla birleştirilerek, 12 gün oruç ve yas tutarlar.

Canlar, Muharrem Ayı, biz Aleviler için " Yas Günleri " dir. Muharrem süresince, eğlence, zevk, lüks ve keyfilikten kaçınılmalıdır. Çeşitli çevrelerden, eğlenceler için yapılan davetlere kesin olarak katılmamak ve nedenlerinide böylesi davetleri yapanlara mutlaka açıkça anlatıp hatırlatmak gerekir. Dargınlıklar ve kırgınlıklar varsa barışılır, sevecen olunur.

Alevilerin İnançsal Günleri;
Masum-u Pak Orucu 03.12.2010 - 05.12.2010
Fatma Ana Orucu 06.12.2010
Muharrem Orucunun (12 İmamlar Orucu) 07.12.2010
Aşure Günü19.12.2010

ŞİMDİDEN ALLAH KABUL ETSİN.
NİYAZINIZ HAKK'A OLA

Alinti (facebook)

 
<< Başa Dön < Önceki 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Sonraki > Sona Git >>

Sonuçlar 46 - 54 Toplam 103

www.mamurek.com
beydagi