beydagi

 
  • Narrow screen resolution
  • Wide screen resolution
  • Increase font size
  • Decrease font size
  • Default font size
  • default color
  • dark color
  • red color
Anasayfa arrow Haberler
Haberler
"Hayır" diyen Alevi köyünü devlet terk etti
Yazar Administrator   
Çarşamba, 23 Şubat 2011
alevikoy.jpgReferandumda "hayır"ın kazandığı, seçimlerde CHP'nin birinci parti çıktığı Kırıkkale'nin Alevi ağırlıklı Büyükavşar beldesinden devlet elini eteğini çekti. Kasabada ilköğretim okulu, lise, sağlık ocağı ve PTT kapandı.

CHP’nin 1. parti olduğu Kırıkkale Büyükavşar’da ne sağlık ocağı kaldı ne de PTT... Beldede pansiyonlu ilköğretim okulu, lise, sağlık ocağı ve PTT kapandı. Halk, referandumdan “hayır” oyu çıkan, CHP’nin 1. parti olduğu beldenin cezalandırıldığını savundu. Belediye Başkanı Ayazgün, ellerinden alınan olanakların verilmesini istedi.

Kırıkkale’nin Delice ilçesi Büyükavşar beldesinde yıllardır hizmet veren pansiyonlu ilköğretim okulu, lise, sağlık ocağı ve PTT kapandı. Halk, referandumdan yüksek oranda “hayır” çıkan CHP’nin birinci parti olduğu Alevi kasabasının cezalandırıldığını savundu.

Nüfusunun büyük kısmını Alevi vatandaşların oluşturduğu Kırıkkale’nin Büyükavşar beldesine devletin verdiği hizmetler bir bir geri çekildi. CHP’nin Belde Belediyesi’ni kazanması ve referandumdaki “hayır” oyunun ardından AKP beldeyi cezalandırmaya başladı. Kasabada bulunan pansiyonlu ilköğretim okulu, lise, sağlık ocağı, PTT şubesi kapatıldı. Civardaki bütün köy yolları asfaltlanırken kasabanın yolları yapılmadı. Kasabalının cezalandırıldığını söyleyen Büyükavşar Belediye Başkanı Mahmut Ayazgün, “Belediyenin imkânlarını en radikal şekilde kullanarak hizmet vermeye çalışıyoruz. Yollar yapılmadı, çamurdan geçilmiyor. Devlet olanakları elimizden alınıyor. Bu olanakların bizlere tekrar sağlanmasını istiyoruz” diye konuştu.

Kasabadaki lisenin daha önce de kapandığını ifade eden Ayazgün, “Dava açtık kazandık. Ancak Milli Eğitim öğretmen göndermediği için okulda eğitim yapılamıyor” dedi. Ayazgün, “20 yıldır lise açık, 8 yıldır pansiyonlu okul açık. 20 yıldır mezun olanlar öğretmen, avukat oldu. Askeri okulları kazandılar, subay astsubay oldular. Lise mezunlarından boşta olan yok” diye konuştu. Sağlık Ocağı’nın da lojmanlı yeni binası olduğunu belirten Ayazgün, “Aile hekimliği uygulamasına geçilince doktorları buradan alıp bir ilçeye verdiler. Kasabada tek bir ebe bıraktılar o da istifa edip gitti” dedi. Kendilerine 13 köyün bağlı olduğunu söyleyen Ayazgün, “Burası merkezi bir kasaba. Hizmetler burada toplanabilir ama 1 tane ebemiz hemşiremiz bile yok” dedi.

Kasaba nüfusu azalıyor

Kasabada PTT şubesi olmamasından dolayı emekli olan vatandaşlar maaş almak için şehir merkezine gitmek zorunda kalıyor. Kasaba halkının bütün bu yapılanları siyasi olarak algıladığını ve iktidara tepki gösterdiklerini vurgulayan Ayazgün, “Kasaba nüfusumuz 614’e geriledi. Tek yerde kayıt çıktığından herkes kaydını Ankara’ya aldırdı. Kasaba nüfusu 8 ay 3 bini geçerken 4 ay 614 oluyor” dedi.

Cumhuriyet - Kıvanç El - 20 Şubat 2011 Pazar

 
AKP'li Belediye Sabahat Akkiraz Konserini İptal Etti
Yazar Administrator   
Çarşamba, 23 Şubat 2011

 

sabahatakkiraz.jpgTürk Halk Müziği sanatçısı Sabahat Akkiraz'ın Kars Belediyesi tarafından 4- 10 Mart tarihleri arasında düzenleyeceği Kültür ve Sanat Festivali'nde konser vermesinin, CHP'ye geçtiği için iptal edildiği ileri sürüldü.

KARS - Belediyenin Kültür ve Sanat Festival Komitesi adına Hilal Doğanay, Sabahat Akkiraz’ın menajeri ve kardeşi Hasan Akkiraz’la 5 Mart Cumartesi günü saat 20.00’de İsmail Aytemiz Spor Salonunda sahneye çıkması için sözleşme yaptı. 28 Aralık 2010 tarihli sözleşmede Sabahat Akkiraz ve saz arkadaşlarına KDV, yol, konaklama ve yemek bedelleri hariç 18 bin lira ödeneceği imza altına alındı. Aralarında Sabahat Akkiraz, Şevval Şam, Fazıl Say gibi sanatçıların bulunduğu bir kadro ile görüşüldü, edebiyatçı Murathan Mungan, Tuna Kiremitçi, sinemacı Sinan Çetin, TV programcılarından Fatih Türkmenoğlu ile söyleşilere yer verildi.

Kış aylarında evlerine kapananların dış dünyaya açılmalarını, sosyal açıdan yeniden buluşmayı, dayanışmayı sağlamak amacı güden festivalle lgili olarak yerel basında ve televizyonda sanatçıların adlarının da bulunduğu haberler çıktı. Ancak 1 Şubat günü Sabahat Akkiraz’ın CHP’ye geçmesi ve Kemal Kılıçdaroğlu’nun parti rozeti takmasının ardından iddiaya göre bazı AK Partili belediye meclis üyeleri bundan rahatsız oldu.

Sabahat Akkiraz’ın Kars konserinin iptal edilmesi üzerine bir açıklama yapan kardeşi Hasan Akkiraz, "Aralık ayı başında aracı kurum bize Kars’ta yapılacak festivalle ilgili bir teklif sundu. Buna karşı mutabık kalındı ve 5 Mart günü kapatıldı. Kars belediyesi Şubat ayı başında bununla ilgili basın bülteni dağıttığında Sabahat Akkiraz’ın ismi vardı. O arada Sabahat Akkiraz CHP üyesi olup rozet takınca Kars Belediye meclis üyelerinde bir rahatsızlık oluşmuş. Bunun üzerine konser iptal edildi. İptal edilen konserle ilgili belediyenin açıklama yapmasını istiyoruz. Ama onlar bunu yapmıyor. Burada çok büyük bir art niyet var" diye konuştu.

Kars Belediyesi Festival Komitesi adına sanatçılarla sözleşme yapan ve İstanbul’da oturan Hilal Doğanay, "Belediye, aslında en baştan Sabahat Akkiraz’ı getirme konusunda çok isteklilerdi. Sonra galiba bir takım problemler mi olmuş, artık ne konuda anlaşılamadı bilmiyorum. Bizde sorun yaşadık. Neticede Sabahat hanımın yeri çok farklı bizde. Kars’a götürmeyi çok istedik ama olmadı. Afişlere kadar herşey belirlenmişti" dedi.

Öte yandan Belediye Başkanı AK partili Nevzat Bozkuş Kars dışında olduğundan bağlantı kurulamadı. Konserle ilgili bir açıklama yapan Belediye Özel Kalem Müdürlüğü, Sabahat Akkiraz ile hiçbir anlaşma yapılmadığını ileri sürdü. Yetkililer, aralarında Sabahat Akkiraz’ın buluduğu bir çok sanatçıdan festivale katılımları için fiyat teklifi aldıklarını ifade ederek, "Bütçemize göre hareket ediyoruz. Sanatçılarla ona göre fiyat teklifi aldık. Uygun olanlarla anlaşıyoruz. Festivain afişlerini henüz bastırmadık. İddialar asılsız" dediler.

Radikal - Hümeyra PARDELİ- Dinçer AKTEMUR - (dha) - 18.02.2011

 

 
 
'Dekolte giyersen tecavüz ederler'
Yazar Administrator   
Pazar, 20 Şubat 2011

orhanceker.jpg'Dekolte giyersen tecavüz ederler'

Selçuk Üniversitesi İlahiyat Bölüm Başkanı Prof. Orhan Çeker, dekolte giyenin tecavüzü göze alması gerektiğini söyledi

Selçuk Üniversitesi İlahiyet Bölüm Başkanı Prof. Orhan Çeker: "Sorunun odağında kadın var. Sen dekolte giyinirsen bu tür çirkinliklerle karşılaşman sürpriz olmaz. Tahrikten sonra sonucundan şikayet etmen makul değil."

AK Parti'li milletvekilleri tarafından TBMM'ye sunulan ve "hadım yasası" olarak nitelendirilen "cinsel saldırı suçu ile çocuklara ve reşit olmayana tecavüzden yargılananların hadım edilmesini" öngören tasarıya Selçuk Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Orhan Çeker'den tartışılacak bir yorum geldi.

Devamını oku...
 
Sivas'a baktım karşıma bir Bakan çıktı!
Yazar Administrator   
Pazar, 20 Şubat 2011

kilicdaroglu3.jpg

CHP lideri Kılıçdaroğlu Sivas davasına baktığında Bakan Yazıcı'yı gördüğünü söyledi

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun "Ergenekon'a üye olacağım" sözleri ile başlayan Ergenekon polemiği büyüyor.

Kılıçdaroğlu Başbakan Erdoğan'ın "Ergenekon'u bulmak istiyorsan Sivas'a bak, Danıştay'a bak" sözlerine yanıt verdi.

Başbakan Erdoğan'ın sözünü tuttuğunu açıklayan Kılıçdaroğlu, ''Ben de sayın Başbakanın sözünü tutum, adrese baktım, Sivas Davası'na baktım, karşıma Hayati Yazıcı çıktı. Hayati Yazıcı kim? Herhalde Başbakan biliyordur, mesai arkadaşı, kimin davalarını üstlenmiş Hayati Yazıcı?'' dedi.

Köy ve mahalle muhtarları istişare toplantısına katılan Kılıçdaroğlu Erdoğan'a şunları söyledi:

hayatiyazici.jpg'İnsafsızlık etmeyin, sadece Danıştay 2. Dairesi değil, Kahramanmaraş, Sivas'ı diğer yerleri de adres gösterdi. Ben de Sayın Başbakanın sözünü tuttum, adrese baktım, Sivas Davası'na baktım, karşımaHayati Yazıcı çıktı. Hayati Yazıcı kim? Herhalde Başbakan biliyordur, mesai arkadaşı, kimin davalarını üstlenmiş Hayati Yazıcı? Bana adres soran kişiye şunu söylüyorum. Sen demokratsan, ülkeni seviyorsan, demokrasi, özgürlükleri istiyorsan, sana muhtıra verenden hesap sormaktan niye korkuyorsun? Korkan adam bunları yapar mı? Çık hesabını sor bakalım yürekliysen? Benim kadar yürekliysen çık hesabını sor? Yürekli değil.''

İnternethaber.com - 19 Şubat 2011

 

 
Pınar Sağ'a 10 ay, Ferhat Tunç'a 25 gün hapis cezası
Yazar Administrator   
Perşembe, 03 Şubat 2011

ferhattunc.jpgTürkücü Ferhat Tunç'un Tunceli Nazımiye Düzgün Baba Şenlikleri'nde, 'Terör örgütü propagandası' yaptığı gerekçesiyle yargılandığı davada karar çıktı. Yargıtay 9.Dairenin beraat kararını bozmasıyla tekrar Malatya 3. Ağır Ceza Mahkemesinde yargılanan Ferhat Tunç hakkında 25 gün hapis cezası kararı verildi. 

Ferhat Tunç'un 2006 yılında ikincisi düzenlenen Nazımiye Düzgün Baba Şenlikleri kapsamında verdiği konserde, Tunceli Ovacık İlçesi Mercan Vadisinde öldürülen 17 MKP terör örgütü üyesi hakkında övücü cümleler kullandığı ve '17 Can' isimli türküyü söylediği için hakkında savcılıkça soruşturma başlatılmıştı. Malatya 3.Ağır Ceza Mahkemesinde görülen davada Ferhat Tunç hakkında beraat kararı çıkmıştı ancak savcılığın itirazı üzerine temyiz edilen karar Yargıtay 9.Dairesi tarafından bozulmuştu.

Devamını oku...
 
<< Başa Dön < Önceki 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Sonraki > Sona Git >>

Sonuçlar 37 - 45 Toplam 103

www.mamurek.com
beydagi